Grafhum

Beşik Etnik ve Duygusal Süreçleri

Doğumun ve yaşamın bir parçası olan, başlangıçlar halinde anne ve bebeğin vazgeçilmez parçası haline gelen beşikten bahsedeceğim. Özetle tarihine bakacak olursak, ilk beşik M.S. ilk yüz yıla aittir, arkeolojik kazı çalışmalarına göre Ortaasyanın Yedi su bölgesinde ilk beşik bulunmuştur. Tarihte göçler anında halklara kolaylıkta sağlamıştır. Etnografçılara göre ise, beşik bebeklerin vucunun sağlam kemiklerin dügün gelişmesini sağlaması ile sağlık açısından oldukça önemlidir. Sallanabilir olması bebeğin daha çabbuk uykuya dalmasını sağlarken güvende hissetmesini de ön görür. 
 Tarihte beşik çeşitlerine baktığınızda rengarenk ahşaptan belli süslemelerle yapılmış beşikler görebilirsiniz Bunun sebebi kültürlere, kişilere göre ve haklara göre ayrılmış olan toplumların kendini ifade etme biçimidir. duyguların içselleştirilmiş olacak şekilde  yapan kişinin de dahil olmak üzere duygularını aktarması çocukluğundan esinlenerek  üzerine işlemeler yaparak çocukla anne arasındaki en büyük köprü inşa etmiş oluyor.  Bir annenin çocuğuyla yakın teması sarılmak kucaklamaktır ondan uzaklaşırken bir oda  kadar uzaklaşması en uzak mesafelerden bir tanesi ama en yakın çünkü anne ahşap beşiğe  dokunduğun zaman bebeğinin oradaki olduğu hissini vermiş olduğu huzur ta biçilemez. her itme ve çekme hareketine  sağlıklı uyuduğunu görmesi anne için büyük bir huzur kaynağıdır.

 Şu an günümüz de geleneksel beşik tasarımlarını Çok göremesek bile Ana tema hep aynıdır neden derseniz kişinin kendi öz mantığı vardır onun dışında çok fazla çıkamazsın sadece yeni tasarımlar modernize edebilirsiniz tasarım renk olarak değiştirebilirsiniz ama mantık hep aynı mantık, o beşiğin genellikle sağlanabiliyor olması lazım doğal olması lazım Ne olursa olsun ahşap olması lazım.  ve bu arttırılarak çoğaltılabilir örneklerle, Beşiğin içine kullanılan malzemeler de bebeğin rahat etmesi için oldukça önemlidir Eskiden tarihte  yünden yapılmış,  yataklar görebilirsiniz. Şu anda da günümüzde Teknolojilerle üretilmiş yataklar ve pamuktan yapılmış yataklar, tercih edilir.  Bebeğin sağlıklı büyümesi uyku esnasında terleme yoluyla vücuduna tekrar rahatsızlık verecek boyutta dönüyor olmaması sağlamaktadır.  genelde tüm dünya annelerine baktığımızda çocuklarını bir uyutma, bir sallama, bir beşik başında bir şeyler mırıldandığını  görebilirsiniz. Türküler maniler dualar Etlik cümleler içeren sözler... Bu anne ile bebek arasında çok büyük bir bağ kurar. Beşik bir evin farkında olsanız da olmasanız da merkezidir ana temasıdır bereketidir birleştirici gücü yüksektir, annenin babanın doğru sorumlulukları aldığında mükemmel bir aile olmasını sağlar.